Jak nachystat podklady k výrobě?
Laserová gravírka
Je zařízení, které umožňuje řezání, gravírování a značení například dřeva, překližky, lepenky nebo plexiskla. Stoj je vhodný zejména na výrobu terénů, značení komunikací, značení oken a dveří, řezání 2D fasád, určených k následnému slepení apod. Přednost k výrobě budou mít modely řádně připravené.
Velikost pracovní plochy plochy
- Maximální velikost plochy laseru je 1000×600 mm.
- Maximální velikost modelu 595×995 mm.
- Maximální výška gravírovaného objektu je 300 mm.
Požadovaný formát souboru
- Pro laserové obrábění je potřeba mít připravená data ve vektorových křivkách. Podporované formáty: Ideálně .cdr, .ai, .pdf, případně .dxf, .dwg apod.
- Vhodné jsou CAD-programy a grafické programy typu CorelDRAW, Adobe Illustrator a podobné.
- Model musí být v měřítku 1:1 k velikosti modelu. (Model, který má ve výsledku být velký 1000×600 mm, musí být 1000×600 mm velký i v programu).
Nastavení křivek
- Křivky pro řezání skrz musí být červené: RGB 255/0/0.
- Křivky pro gravírování cest, domů apod. musí být modré: RGB 0/0/255.
- Objekty pro gravírování a písmo musí být černé: RGB 0/0/0.
- Křivky umístěte v programu na vodorovně položený formát.
Vhodné materiály
- Dřevo, překližka, papír, lepenka, plexisklo.
Ostatní užitečné informace
- Objekty vyplněný šrafami program přeskočí, pokud chcete objekt vyšrafovat, musí být šrafa ve formě křivek.
- Jako jméno souboru zadejte svoje příjmení (v případě různých materiálu i název nebo tloušťku materiálu).
- Jednotlivé objekty neskládejte těsně k sobě, ale alespoň 2 mm od sebe.
- Malé objekty menší, než 2 cm mohou po vyřezání propadnout mřížkou dolů. Objekt, který se následně řeže vedle, může objekt, co je na dně popálit. Pro předejití tohoto jevu, je dobré nechat v křivkách malé mezery (můstky) cca 0,5 mm, objekt pak nevypadne z řezaného materiálu.
- Zkontrolujte, že nemáte více křivek přes sebe, v případě gravírování by se mohl paprsek prořezat až skrz.
- Na materiál do 3 mm (papír, karton, MDF) je tloušťka paprsku cca 0,2 mm. Pokud chcete mít vyřezané díly 100 % přesné, je potřeba i s tím počítat a podklady poupravit.
- Pokud chcete vygravírovat písmo s nestandardním fontem, přiložte soubor s fontem k modelu, nebo celý soubor převeďte na vektorový formát (pokud laser písmo nezná, nahradí jej jiným).
- Všechny objekty naskládejte již vedle sebe tak, aby se vám vlezl na řezaný materiál (formát velikostí B1 se do laseru nedá umístit, musí se předem seříznout na 600×1000 mm).
3D tiskárna
Je zařízení schopné vytvořit „vytisknout“ reálný trojrozměrný objekt na základě počítačového modelu. Stroj je vhodný na výrobu tvarově komplikovanějších a organických modelů. Přednost k výrobě budou mít modely řádně připravené.
Velikost pracovní plochy plochy
- Maximální velikost plochy 250×210 mm.
- Maximální výška objektu 200 mm.
Požadovaný formát souboru
- Student bude mít připravená data ve formátu .STL (polygony čili trojúhelníková síť).
- Model musí být zcela uzavřen včetně dna (síť trojúhelníků musí být propojená a uzavřená v jeden celek). Tzn. výsledný model není dutý, je zcela uzavřen okna a vstupy je nutné při přípravě modelu řešit plasticky, zapuštěním do fasády.
- Model musí být připraven bez vnitřních struktur a v měřítku 1:1 k velikosti modelu.
Materiál
- Máme na výběr z různých barev a typů materiálu.
- Model může bude vyroben z materiálu PLA, ABS, PETG, Flexil, Wood a další.
- Nejtenčí části modelu (např. příhradovina, zábradlí a jiné detaily) musí být modelovány v síle min. 1 mm. Pokud jsou ve správném meřítku slabší, je nutné je pro model lehce předimenzovat.
- Cena bude stanovena předem na základě konkrétního modelu a použitého materiálu.
CNC frézka 3-osá
Je zařízení na rovinné a tvarové obrábění deskového materiálu, pomocí jedno a vícebřitých nástrojů. Stoj je vhodný zejména na výrobu terénů a 2D fasád určených k následnému slepení. Přednost k výrobě budou mít modely řádně připravené.
Velikost pracovní plochy plochy
- Maximální velikost plochy pro frézování je 1000×600 mm.
- Maximální velikost modelu 580×980 mm.
- Maximální výška gravírovaného objektu je 170 mm.
Požadovaný formát souboru
- Pro 2D obrábění bude mít student připravená data v křivkách ve formátu .dxf. Vhodné jsou CAD-programy a grafické programy typu CorelDRAW nebo Adobe Illustrator.
- Křivky musí být propojeny a tvar uzavřen. Příklad: jednoduchá obdélníková fasáda se dvěma okny se bude skládat ze tří uzavřených obdélníků.
- Okna lze zcela vyřezat nebo gravírováním naznačit. Pro gravírování je potřeba příslušné křivky uložit v další vrstvě.
- Křivky musí být v Z ose na nule (při pohledu z boku, aby křivky byli na jedné výšce).
- Pro 3D obrábění se používají různé CAM-programy, ve škole je k dispozici zásuvný modul pro Rhinoceros 5, RhinoCam. Programy tvoří dráhy nástrojů v závislosti na vektorových datech 3D tělesa.
- Student bude mít připravená data tělesa ve formátu .3dm, .3ds, .obj, .stl, případně i jiném, které dokáže otevřít Rhinoceros 5. Pro uživatele novějších verzí Rhinoceros je potřeba soubor uložit pro verzi Rhino 5. (V případě SketchUpu uložit ve formátu .obj, .stl, nebo v základní nejstarší verzi SketchUpu).
Vhodné materiály
- XPS polystyrén, dřevo, překližka, MDF.
Ostatní užitečné informace
- Velikost modelu by zároveň neměla být příliš velká (max. do 100 Mb).
- Model musí být v měřítku 1:1 k velikosti modelu. (Model, který má ve výsledku být velký 500 ×400 mm, musí být 500 ×400 mm velký i v 3D programu).
- Model musí být zcela uzavřen včetně dna (síť trojúhelníků musí být propojená a uzavřená v jeden celek).
- Model musí být připraven bez vnitřních struktur.
- Pro 3D frézování je nutné počítat s maximální pracovní délkou nástroje 30 mm a minimálním průměrem nástroje 3 mm. Příklad: urbanistický model terénu s budovami může mít pozvolný svah o libovolné výšce, ale budovy s kolmými stěnami musí mít výšku maximálně 3 cm a mezery mezi budovami musí mít minimálně 3 mm.
- Kvůli délce frézy, je tento způsob frézování je ideální pro urbanistické modely o měřítku 1:1000–1:2000. Pro větší modely 1:1000–1:500 je třeba si dát pozor na výšku budov.
- Pro modely 1:500 a větší se tento způsob 3D frézování nedoporučuje. U těchto modelu je lepší vyřezat model ve 2D a následně pak slepit ideálně využít.
- Soubor s modelem musí být zbaven veškerých zbytečných křivek, bodů, šraf, zdrojů světla, kamer a ostatních nepotřebných objektů.
- Šedé XPS obsahuje příměs grafitu, které více tupí a zahřívá nástroj – frézovaný povrch je pak hrubší a méně kvalitní. Lepší volbou je proto frézovat z jiného odstínu a model si poté přestříkat podle představ.
- Čím je polystyrén tvrdší, tím lépe se frézuje a lépe pak model vypadá.
- Student si přinese vlastní materiál.
Dále je možné využít:
Vakuovačka
Zařízení vhodné k tvarování plastů na předem připravené kónicky tvarované kopyto. Stroj je vhodný pro organické tvarování tenkých plastových desek. Lze tvarovat i průhledný plast.
Sádrovací stůl s možností výroby rotačních modelů
Zařízení vhodné k výrobě rotačních modelů ze sádry. K vytvoření modelu je potřeba šablona z 1 mm silného hliníkového plechu podložená MDF a sádra.
Keramická pec
Pec lze použít pro výpal modelů a kopyt z keramické hlíny.
Kompresor s airbrush pistolí
Zařízení vhodné k preciznímu barvení a lakování modelů.