Exkurze

Odborné architektonické exkurze patří k neodmyslitelné součásti vzdělávání budoucích architektů. Poznávání výjimečných staveb a souvisejícího okolního kontextu přímo na místě poskytuje studentům načerpat jedinečné bezprostřední znalosti a vědomosti, které by jiným způsobem jen stěží získali. Exkurze jsou zacíleny tak, aby studenti mohli poznat nejen vnější krásu navštěvovaných stavem, ale aby se také dostali stavbám takzvaně „pod povrch“. Vždy se snažíme o to nahlédnout i do míst technologických zázemí a provozů, které jsou zpravidla veřejnosti nepřístupné a dozvídat se technické a provozní poznatky, které jsou důležitou součástí kvalitní architektury. Studenti tak mohou získat cenné informace přímo od správců a provozovatelů navštěvovaných staveb, poznávat jejich skutečné kvality, ale také odhalovat jejich případné nedostatky. Pro aktuální nabídky exkurzí sledujte naše sociálně sítě.

1. ročník Brno – vila Tugendhat
2. ročník Litomyšl
3. ročník Ostrava
4. ročník Zlín
5. ročník Hradec Králové
6. ročník Praha

 

Se studenty prvního ročníku navštěvujeme klenot brněnského funkcionalismu – vilu Tugendhat. Tato památka zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO je nejvyznámější evropskou stavbou architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Vila Tugendhat byla postavena v letech 1929–1930 pro manžele Tugendhatovy v brněnských Černých Polích. Projektováním domu byl pověřen jeden z nejvýznamnějších evropských architektů té doby Ludwig Mies van der Rohe. Architekt rozvrhl vilu do tří úrovní, přestože z pohledu z ulice vila působí jen jako jednopodlažní budova. Horní podlaží obsahuje přijímací halu, oddělené ložnice rodičů, dva dětské pokoje, pokoj vychovatelky a rozlehlou terasu s výhledem na město. K hornímu patru přiléhá také byt správce a garáž pro dvě auta. Prostřední podlaží sloužilo jako hlavní obytná a reprezentativní část. Obsahuje volný prostor náznakově dělený textilními závěsy, jednou dřevěnou půlkruhovou stěnou a jednou onyxovou stěnou, oddělující pracovní prostor od obývacího. Součástí tohoto podlaží je i skleněnou stěnou oddělená zimní zahrada. Celá přední strana pokoje je prosklená sedmi velkými skleněnými tabulemi, z nichž dvě je možno zasunout pod podlahu a otevřít obývací prostor do zahrady. Exteriér se tak tak stává součástí interiéru. V podzemním podlaží byla prádelna, sušárna, sklady, kotelna. Také zahrada byla součástí Miesova architektonického návrhu a umožňovala prostup k níže položené vile Löw-Beerů.

   

Bližší informace k exkurzi do vily Tugendhat poskytne její organizátor Ing. arch. Adam Guzdek, Ph.D.

 

Studenti druhého ročníku mají možnost navštívit výsledek mnohletého úsilí městské architektky Zdeňky Vydrové, která od 90. let propojila městské investice s architektonickými soutěžemi. Východočeské město Litomyšl vyniká systematickou a dlouhodobou snahou budovat nejen kvalitní soudobou architekturu, ale také uživatelsky přívětivý a bezpečný veřejný prostor. Není náhoda, že právě zde navrhli a stále navrhují své stavby nejlepší současní čeští architekti, např. Josef Pleskot, Zdeněk Fránek, Aleš Burian, Gustav Křivinka, Pert Hájek, Tomáš Hradečný, Jan Šépka, Tomáš Koumar, Lukáš Ehl, DRNH architekti ale i mnozí další ze soudobé architektonické scény. Právě vysoká koncentrace výjimečných staveb, zasazených do historického prostředí se stala charakteristickým znakem tohoto města. Na poměrně malém území zde lze studovat urbanismus obytných souborů, veřejných a kulturních objektů, staveb pro sport a vzdělávání, obnovené památkově chráněné stavby, sakrální objekty, realizace drobného urbanismu, designu veřejných ploch, uměleckých děl a mnoho dalších počinů spojených s profesí architekta.

   

Bližší informace k exkurzi do Litomyšle poskytne její organizátor Ing. arch. Jan Májek, Ph.D.

 

Pro studenty třetího ročníku nabízíme zajímavostmi nabitý výlet do Ostravy. „Ocelové srdce“ naší republiky již zdaleka není tak černé, jak bývalo, o čem svědčí velké množství městské zeleně. Dvousetletá historie těžby uhlí v regionu je velmi dobře prezentována v národní kulturní památce Dolu Michal. Zde se jakoby zastavil čas a expozice Cesta havíře do práce nás provede po místech každodenní rutiny horníků. Kamenné uhlí a dostatek dřeva z beskydských lesů umožnilo výrobu výhřevnějšího koksu a následně i tavbu železa. Dolní oblast Vítkovice, další národní kulturní památka, je zajímavá především svou konverzí industriální architektury na kulturní centrum města. Přeměna vysokopecního plynojemu na multifunkční aulu nastartovala přeměnu zchátralého areálu. Rozvoj průmyslového města na konci 19. století vedl nejen k výstavbě dělnických kolonií, ale také k nové bytové zástavbě v dnešní městské části Ostrava-Přívoz. Nové domy pro zaměstnance železnice Severní dráhy císaře Ferdinanda vznikaly podle zastavovacího plánu, na kterém se podílel vídeňský urbanista Camilo Sitte. Bydlení v zeleni nejlépe prezentuje socialistická výstavba Nové Ostravy v 50. letech minulého století. Přehlédneme-li ideologické ztvárnění poválečné architektury, je znovuobjevená praktičnost blokové zástavby a návrat k tradičním městotvorným prvkům i po tak dlouhé době důležitou učebnicí dobrého a životaschopného urbanismu.

   

Bližší informace k exkurzi do Ostravy poskytne její organizátor Ing. arch. Adam Guzdek, Ph.D.

 

Studenti šestého ročníku se před ukončením studia podívají do Prahy. Tato česká metropole s více jak 1 milionem obyvatel v sobě ukrývá mnoho zajímavostí. Pomineme-li všeobecně turisticky známá místa jakým je Pražský hrad, Karlův most, orloj na Staroměstském náměstí nebo Národní muzeum, se v rámci exkurze soustředíme na prvorepublikové bydlení. Evropský bohém, který se narodil v Brně nedalo naší fakulty, uznávaný Adolf Loos, zanechal v Praze zajímavou stopu v podobě vily stavebního podnikatele Františka Müllera. Tento český příklad Loosova raumplanu maximálně naplňuje jeho představu o moderním bydlení. Svědčí o tom 13 různých úrovní různě vysokých prostorů v rámci jednoho kubického objemu. O kousek dále navštívíme soukromou vilu architekta Otto Rothmayera. Tento Plečnikův spolupracovník si ve stylu klasicizující moderny nechal postavit prostorově minimalistickou vilu, která ohromí vnitřním uspořádáním. Prvorepublikové bydlení si dále prohlédneme na pražské Babě. Tento sídlištní experiment inspirovaný brněnskou kolonií Nový dům je krásnou ukázkou městské funkcionalistické architektury s řadou zajímavých rodinných domů. Výstavba probíhala ve 30. letech minulého století a její šachovnicové uspořádání umožňovalo maximální prosluněnost domů i zahrad. Exkurze bude zakončena prohlídkou dvouletkových domů, které mají kořeny v avantgardním levicovém smýšlení o ekonomii minimálního bytu.

   

Bližší informace k exkurzi do Prahy poskytne její organizátor Ing. arch. Tomáš Pavlovský, Ph.D.